Telefonjaink töltése manapság mindennapos feladatunk, hiszen az akkumulátorok kapacitása még messze elmarad az elképesztő teljesítményt nyújtó hardverek és óriási kijelzők igényétől. Rohanó világunkban semmire nincs időnk és semmire sem szeretnénk túl sokat várni, így a telefonok gyártói igyekeznek a töltéshez szükséges időt a lehető leginkább lecsökkenteni, mégis gyakran tapasztalhatjuk, hogy túl lassan tölt a mobilunk és úgy érezzük, talán soha nem is fog rendesen feltöltődni. Ne essünk kétségbe, könnyen lehet, hogy csak valami egyszerű hiba okozza a gondot, amelyet mi magunk is könnyedén kiszűrhetünk, majd orvosolhatunk.
Mit tegyünk, ha lassan tölt a telefonunk?
Az alábbiakban összegyűjtöttük, mik a leggyakoribb kiváltó okai, ha túl lassan tölt fel a telefonunk, és mit érdemes megvizsgálnunk a mielőbbi javítás érdekében.
Hibás a töltéshez használt kábelünk
Ha túl lassan tölt a telefonunk, akkor az első, amit ellenőrzünk, mindenképpen a töltéshez használt kábel legyen. Ha belegondolunk, hogy mi mindenen megy keresztül nap mint nap egy egyszerű USB kábel, akkor érhető, hogy előbb utóbb sérülés éri és meg fog hibásodni. Az emberek többsége a telefonhoz mellékelt kábelt használja éveken keresztül hóban, sárban, extrém körülményeknek kitéve. Érdemes megjegyezni, hogy az USB kábeleket előrelátóan gyengébb minőségűre készítik, mint a telefonokban elhelyezett USB csatlakozókat, hogy az USB kábel legyen az, amely hamarabb tönkremegy, hiszen azt jóval egyszerűbb és olcsóbb is cserélni.
Túl gyenge az áramforrás
Ha a számítógépünket használjuk a telefonunk töltéséhez, akkor egészen biztos, hogy jóval lassabban fog töltődni, mint a hálózati töltőnk segítségével. Még az USB 3.0-ás csatlakozók kimeneti feszültsége is lényegesen elmarad az ideálistól, amelyet egy korosabb, kissé sérült kábel még inkább leronthat. Itt fontos felhívnunk a figyelmet arra is, hogy bár a vezeték nélküli töltők nagyon divatosak manapság, csodát ne várjunk tőlük, a töltés lényegesen hosszabb velük, mint a vezetékes töltők segítségével.
Hibás a hálózati adapter
Igen, az a kis műanyag doboz, amit a konnektorba kell dugnunk. 🙂 A hálózati adapter a 220V bemeneti feszültséget alakítja át a telefonunknak megfelelő 5V-ra, ez az eszköz védi meg a telefonunkat a túl erős áram okozta károktól. Könnyen előfordulhat, hogy a rengeteg használat miatt már nem tudja a megfelelő töltést biztosítani a telefonunk számára.
Elavult, idejétmúlt a készülékünk
A legújabb készülékek már sokkal gyorsabb töltést támogató hardverrel készülnek, mint idősebb társaik, így ha egy újabb mobillal összehasonlítva lassúnak érezzük a telefonunk töltési sebességét, akkor könnyen lehet, hogy nincs a készülékünkben hiba, pusztán a technológia javult sokat. Persze, ha emlékszünk, hogy korábban jóval kevesebb időbe telt a töltés, akkor a probléma nem a telefonunk korával van.
Hibás a készülékünk akkumulátora
Töltési nehézségek, problémák, természetesen az akkumulátorok hibáiból is adódhatnak, bár tapasztalataink szerint, az akkumulátor meghibásodása inkább a készülékünk túl gyors merülésével jelentkezik, de mindenképp érdemes az akkumulátorunk állapotát is ellenőrizni.
Ezek is érdekelhetnek:
Android akkumulátor kalibrálás útmutató
Melyek a telefon akkumulátor hiba leggyakoribb jelei?
A háttérben futó alkalmazások
Ha a telefonunk használata, ellenőrzése már egyfajta függőségként jelentkezik nálunk és nem tudjuk megállni, hogy a töltés ideje alatt ne játszunk a kedvenc játékukkal, vagy olvasgassuk a facebookot, akkor ne csodálkozzunk, ha töltés jóval több időt vesz igénybe, hiszen így folyamatosan terheljük, merítjük a telefonunk akkumulátorát. Ha ráadásul a számítógépünk és egy USB kábel segítségével végezzük a töltést, akkor a fentebb részletezett okok miatt a telefonunk energiafelhasználása meg is haladhatja a töltést, amely azt eredményezheti, hogy a töltés ellenére is lemerül az akkumulátorunk.
Érdemes ellenőriznünk a háttérben futó alkalmazásokat is, mert könnyen lehet, hogy bár nem használjuk a telefonunkat, egy nem megfelelően leállított alkalmazás folyamatosan meríti, amely lassú töltést eredményez.
Ez is érdekelhet: Háttérben futó alkalmazások leállítása útmutató
Sérült, koszos USB port
A telefonok USB portjának többsége nincsen valamilyen szilikon, vagy gumi dugóval lezárva, így a folyamatos használat során nem csoda, ha idővel bekoszolódik, ami érintkezési nehézségeket okozhat, lassítva, megnehezítve az akkumulátor töltését. Ellenőrizzük a telefonunk USB csatlakozóját és óvatosan távolítsuk el belőle a felgyülemlett koszt.
A nem megfelelő használat és bánásmód során a telefonunk USB csatlakozója meg is sérülhet, amely szintén gátolhatja a készülékünk töltését. Sajnos, ez nagyon rossz hír, mert az aprócska csatlakozót valószínűleg nem lehet és nem is érdemes javítani, így szervizhez kell fordulnunk, akik segítenek kicserélni a csatlakozót.