Az AnTuTu az egyik legnépszerűbb benchmark (teljesítménymérő) alkalmazás android operációs rendszerű telefonokra. A telefonok hardveres és szoftveres teljesítményét méri különböző tesztek segítségével, majd kiértékeli és pontozza az eredményeket. Sajnos, a benchmark alkalmazások terjedésével a telefonok gyártói is felismerték a teszteredmények jelentőségét, így gyakran előfordul, hogy a gyártók trükköznek, és a tesztek futtatása során a telefonok jobban teljesítenek, mint a valóságos használat során. Az AnTuTu megbízhatóan értékel, de az eredményeket érdemes némi fenntartással fogadni.
AnTuTu letöltése és telepítése
- Nyissuk meg Google Play áruházban az AnTuTu adatlapját.
- Érintsük meg a Telepítés gombot, majd a felugró hozzáférési kérelmet hagyjuk jóvá az Elfogadom gomb segítségével.
- A telepítés befejezését követően az értesítési sávban figyelmeztetést fogunk kapni.
- Az alkalmazás indításához érintsük meg az AnTuTu Benchmark sikeresen telepítve értesítést.
AnTuTu használata
- Az alkalmazást elindítva három fő menüpontot (Teszt; Rangsor; Készülék infó) láthatunk a kijelző felső részén.
- A Készülék infó pontot megérintve a telefonunkról láthatunk információkat.
- A Rangsor menüpont alatt a legjobb pontszámot elért telefonok listáját láthatjuk.
- A Teszt részben lehetőségünk van átfogó tesztet futtatni a nagy Teszt ikon megérintésével, vagy külön részteszteket futtatni.
AnTuTu benchmark teszt futtatása
- Nyissuk meg az alkalmazást és a Teszt fülön érintsük meg a zöld körben található Teszt feliratot az átfogó teszt futtatásához.
- Ekkor a teszt automatikusan elindul, nincs más dolgunk, mint követni és megvárni a folyamat végét.
- A tesztelés végeztével a telefonunk eredményét láthatjuk a Rangsorban, az elért pontszámmal.
- Érintsük meg a Részletek gombot, ekkor a tesztek részeredményeit is láthatjuk.
- A Teljesítmény gomb megérintésével rövid szöveges értékelést is láthatunk a telefonunk teljesítményéről, ez segíti az eredmények megértését.
A teszt eredményeinek értelmezése, kiértékelése
Ahogy a legtöbb teljesítménymérő alkalmazás esetében, az AnTuTu is egy Teljes pontszámmal összegzi a résztesztek eredményét. A Teljes pontszám a részpontszámok összeadásával kerül megállapításra. Ezek a számok persze önmagukban sokat nem jelentenek a felhasználók számára, de indikátorként nagyon jól működnek, hiszen ha egy telefon például 10.000 pontot ért el, egy másik pedig 20.000-et, akkor körülbelül kétszer akkora teljesítményről beszélhetünk. A résztesztek segítségével a telefonok különböző egységeinek teljesítményét tudjuk önállóan tesztelni és összehasonlítani. Például lehetőségünk van külön megvizsgálni, hogy a telefonunk adattárolója milyen gyorsan kezeli az adatokat.
UX (User experience – Felhasználói élmény)
A részeredmények listájában első helyet a felhasználói élmény pontszáma foglalja el, nem véletlenül, hiszen ez a szám szám jelenti azt, hogy a telefon a mindennapi használat során hogyan teljesít. Az elért pontszám leginkább az alkalmazások futtatásának sebességéből és az egyidejűleg jól futtatható alkalmazások számától függ.
CPU (Central Processing Unit – Processzor)
A telefonunk processzora végzi a számítási feladatokat, így nyilvánvaló, hogy minél gyorsabb a processzorunk, a telefonunk annál gyorsabban fog reagálni a különböző alkalmazások nyújtotta kihívások során.
RAM – (Random Access Memory – Memória)
A RAM memória tárolja a telefonunk által végrehajtandó feladatokat és a feldolgozásra váró adatokat, így minél gyorsabban elérhetőek, feldolgozhatóak ezek az adatok, a telefonunk annál gyorsabban fog reagálni.
GPU – (Graphics Processor Unit – Grafikus Processor)
A kijelzőn megjelenített képekért felelős, a képi adatok feldolgozásának sebessége nagyban befolyásolja, hogy például milyen játékokat képes futtatni a telefonunk.
IO – (Input/Output – Tároló)
A tároló pontszáma a telefonunk belső memóriájának, vagy SD kártyájának az írási/olvasási sebességét értékeli. Ez az a tárhely, ahol a telefonunkon hosszútávra tárolt adatokat elmentjük, így például minden telepített alkalmazásunk itt kerül tárolásra.